AndroidAplikaceNovinky

Czemoji – výstižné emoji pro Čechy

Kdo by v dnešní době nepoužíval emotikony. Ať už pouze na vyjádření nálady nebo vlastně dnes už čehokoliv. Emotikon je v dnešní době spousta a můžete si vybírat mezi stovkami z nich.

První, kdo přišel s jednoduchými emotikonami byl Scott Fehlman, britský informatik. Emotikony původně sloužili k tomu, aby přidaly emoce do textové komunikace. To způsobilo v 90. letech dvacátého století nárust jejich popularity. Od té doby prošly emotikony spoustu změnami a dnes jich existuje několik.

Soňa Juríková, studentka Vysoké školy výtvarných uměni v Bratislavě, přišla s novým projektem Czemoji. Jedná se o sadu emotikon, které vystihují každého správného čecha. Sada těchto emoji zatím obsahuje okolo 180 emotikon, ale bude se dále rozrůstat. Jak k tomu sama dodává: „Česká kultura je neuvěřitelně vizuálně bohatá a sada se tak může donekonečna rozrůstat.“ Zatím se však snaží  Czemoji zprovoznit, aby je mohli lidé využívat.

Sama autorka popisuje svou inspiraci takhle:

Design a vizualitu emotikon sleduji již delší dobu a fascinují mě rozdíly v různých zařízeních a ilustrátorských přístupech – od stylizovaných Twitterových po extrémně detailní u Applu. Původním záměrem byl tedy redesign současných, ale postupně jsem si uvědomila, že bych přišla s pouze jiným přístupem a chyběla by přidaná hodnota projektu. První Czemoji vycházeli hlavně z nejznámějších stereotypů (ponožky v sandálech, atd..), postupně jsem přidávala další a další tématické okruhy – nyní existuje přibližně 180 Czemoji,.

Ať už budete chtít popsat svůj politický názor, večer, který strávíte při pivu nebo pojmout nákupní seznam trochu jiným způsobem, tak nemusíte mít strach, všechny tyto emotikony zde naleznete.

Nejvíce mě baví spojování více emotikon dohromady a vytváření tak zcela nového významu v daném kontextu. Myslím si, že moje nejoblíbenější jsou z typické dovolené v Chorvatsku – řízek s chlebem a spálený čech na moři v kruhu s pivem v ruce. Dále také pohádkové, nejvýstižnější ze všech je Trautenberk a sojka práskačka,“ popisuje své oblíbené emotikony jejich autorka.

Comment here