AndroidNovinkySmartphonyTechnologie

Huawei odhaluje HarmonyOS

Huawei alternativa za Android, Hongmeng, je konečně oficiální.

Na dnešní konferenci Huawei pro vývojáře, generální ředitel společnosti Consumer Business Group Richard Yu, překvapil publikum odhalením „HarmonyOS“, který říká, že je rychlejší a bezpečnější než Android. To znamená, že software je primárně zaměřen na produkty (jako jsou chytré displeje, inteligentní reproduktory a zařízení do auta) namísto smartphonů. Yu říká, že pokud Huawei nebude mít přístup k ekosystému Android společnosti Google, může společnost nasadit HarmonyOS „kdykoli“. Do té doby bude Huawei i nadále podporovat Android.

HarmonyOS

Yuova prezentace byla spíše technická, ale ve zkratce je HarmonyOS umístěn jako budoucí distribuovaný operační systém založený na mikrokernelech pro všechny scénáře. “Tato platforma je otevřený zdroj a ve skutečnosti je spíše konkurentem nadcházející Fuchsie společnosti Google, protože obě jsou založena na mikrokernelu a lze je použít na více typech zařízení najednou“. Ve své prezentaci na pódiu uvedl, že Android není tak účinný kvůli redundantním kódům, zastaralému mechanismu plánování a obecným problémům s fragmentací.

S mikrokernelovým designem by měl být HarmonyOS od začátku bezpečnější, protože uživatel nemá přístup k rootu; mikrokernel je chráněn izolací od externích služeb jádra. Systém také používá formální ověření – soubor matematických přístupů používaných v oblastech kritických z hlediska bezpečnosti – pro spolehlivé rozpoznání zranitelných míst, zatímco tradiční metody některé pravděpodobně postrádají.

Co můžeme očekávat?

Kromě toho, že je to lehký systém, Huawei říká, že HarmonyOS nabídne určité zvýšení výkonu. Za prvé, bude obsahovat „Deterministický latenční modul“, který může lépe alokovat systémové prostředky pomocí analýzy a prognóz v reálném čase. Na druhé straně Android je zaseknutý s méně inteligentním mechanismem spravedlivého plánování Linuxového jádra. HarmonyOS také umožňuje velmi rychlou „meziprocesovou komunikaci“ – propojení mezi jeho mikrokernelem a externími službami jádra, jako jsou systémy souborů, sítě, ovladače, aplikace a další. Huawei tvrdí, že výkon IPC HarmonyOS je pětkrát vyšší než u společnosti Google Fuchsia a třikrát vyšší než u QNX.

HarmonyOS

HarmonyOS je vyvíjen od roku 2017 a verze, kterou Huawei představila dnes, se zpočátku zaměří na produkty chytrého displeje, jako je Huawei Vision, která má být uvedena koncem tohoto roku. I když toto vydání stále obsahuje linuxové jádro a dřívější jádro LiteOS společnosti Huawei spolu s vlastním jádrem, verze 2.0, která se očekává někdy v roce 2020, bude obsahovat pouze jádro HarmonyOS, čímž se z něj stane skutečný HarmonyOS. Bude tedy také podporovat vysoce výkonnou grafiku, a to až do bodu, kdy společnost doufá, že bude pohánět „inovativní počítače“ spolu s nositelnými jednotkami, hlavami do auta, reproduktory a brýlemi VR.

Zatímco výkonný ředitel tvrdil, že HarmonyOS je připraven vyjít „kdykoli“, je těžké říci, zda všechny jeho předpokládané výhody vyhrají nad vývojáři a uživateli – zejména těmi v USA. Viděli jsme pokus Samsungu svrhnout Android  pomocí systému Tizen, ale v dnešní době to není nic jiného než software poháněný jeho nositelkami Galaxy. Windows 10 Mobile je očividně dalším příkladem a to navzdory důrazu na produktivitu a bezpečnost.

Osobně si myslíme, že systém si své fanoušky najde. Otázka ale je, zda systém dostane svých závazků.

Comment here