Novinky

Pokud poznáte, co se nachází na těchto obrázcích, tak jste chytřejší než umělá inteligence

Tyto snímky jsou zleva doprava pomocí umělé inteligence označeny jako „digitální hodiny“, „maják“, „orgán“, „stříkačka“, „tukan“, a „perská kočka“.

Výzkumníci zkoumají slabá místa umělé inteligence.

Umělá inteligence se v poslední době výrazně zlepšila, ale stále dělá chyby. Je jich tolik, že zde existuje řada výzkumů zaměřena na právě tyto fotografie, které umělá inteligence nedokáže správně identifikovat. Jedná se o takové optické iluze pro počítač, zatímco my vidíme kočku na stromě, umělá inteligence vidí veverku.

Skupina vědců z UC Berkeley, University of Washington a Univerzity of Chicago, vytvořila dataset z přibližně 7 500 „přirozených sporných příkladů“. Na těchto datech testovali řadu systémů umělých inteligencí a zjistili, že jejich přesnost klesla až o 90 procent, přičemž software v některých případech dokázal identifikovat pouze dvě nebo tři procenta snímků.

V níže uvedené galerii můžete vidět, jak vypadají tyto příklady fotografií:

V doprovodném dokumentu vědci říkají, že data doufejme pomůžou vyškolit robustnější systémy vize. Vysvětlují, že obrazy využívají „hlubokých nedostatků“, které vyplývají z „nadměrného spoléhání se na barvy, textury a podněty na pozadí“ softwaru, aby zjistily, co vidí.

Vědci doufají, že tyto dokumenty pomohou vyškolit umělou inteligenci. Vysvětlují, že výsledky vyplývají z nadměrného se spoléhání na barvy, textury a podněty v pozadí.

Na obrázcích níže, umělá inteligence považuje, že na obrázcích na levé straně jsou nehty a na pravé kolibřík, i když se zde nic takového nenachází.

Dále na těchto obrázcích níže se nachází vážky. Uměla inteligence tyto obrázky rozeznala jako (zleva doprava): Skunk, banán, lachtan a rukavice. Chyba je zde v barvách a texturách. Však posuďte sami.

To, že umělá inteligence dělá tyto chyby, není novinkou. Výzkumníci již několik let varovali, že tyto systémy jsou „křehké“ a nerozumí světu se stejnou flexibilitou jako člověk.

Systémy jsou vycvičeny na tisíce různých obrázků, aby rozeznaly, co se na dané fotografii nachází, ale nevíme, které prvky na obrázcích používá k posuzování.

A zatímco vědci říkají, že tyto příklady oklamou širokou škálu umělých inteligencí, neznamená to, že je všechny oklamou. Mnohé umělé inteligence jsou neuvěřitelně specializované, například ty, které se používají k identifikaci chorob při lékařských prohlídkách. A přestože mají své vlastní nedostatky, jejich neschopnost porozumět světu i člověku jim nezastaví pozorování rakovinového nádoru.

Comment here