NovinkyTechnologie

Nová televize? Pomůžeme Vám si vybrat tu správnou!

Nová televize? Nevíte, jakou si vybrat? Vysvětlíme Vám, co znamenají funkce jako QLED, OLED, HDR10+ nebo Dolby Vision.

Kupování nové televize se může zdát pro někoho složité. Přece jenom, televize Vám vydrží déle než telefon, takže chcete peníze investovat co nejlépe. K dispozici je však mnoho modelů s různými funkcemi, ale které jsou ty nejlepší?

Stejně jako u telefonů se můžete podívat na informace o daném zařízení. Každý ale chce od televize něco jiného, proto není žádná z nich nejlepší.

Můžete si najít různé recenze online, existuje několik skvělých webů, které se specializují na televizní recenze, jako Rtings nebo HDTVTest.

V tomto průvodci se Vám budeme snažit vysvětlit všechny klíčové funkce moderních televizí. Stanovíme, které funkce by pro Vás mohly být důležité a které naopak můžete ignorovat. Tento průvodce sice nebude obsahovat všechny odpovědi, ale měl by Vám vysvětlit klíčové funkce, podle kterých se budeme moct snadněji rozhodnout.

Jaké rozlišení potřebuji?

Pokud kupujete televizi v roce 2019, pravděpodobně byste si měli koupit televizi 4K. Tyto televize mají rozlišení 3840 x 2160 pixelů. Pokud však kupujete menší televizi než 40 palců, postačí Vám model 1080p, ale pokud to Váš rozpočet umožňuje, určitě byste se měli rozhodnout pro 4K.

Existují zde argumeny o tom, zda Vás mozek dokáže skutečně vnímat plné rozlišení 4K při různých vzdálenostech, od které televizi sledujete. Upřímně řečeno, 4K televize nemají jen více pixelů: mají také širší dynamické rozsahy a barvy, které zajišťují lepší zážitek ze sledování, bez ohledu na to, kde sedíte nebo jak velký je Váš televizor.

Možná někdy v budoucnu přejdeme na 8K, ale tato budoucnost je daleko. Jistě, možná jednoho dne budete moct sledovat obsah 8K. Do té doby však budou na této televizi zastaralé porty, aplikace nebo zde nebudou budoucí funkce, které se ještě neobjevili. Proto doporučujeme 4K.

Jaká velikost je nejlepší?

Existují různé vzorce, které se doporučují pro výběr nejlepší velikosti TV pro Vás dům. Společnost Samsung například doporučuje, abyste si koupili TV, který má uhlopříčku pozorovací vzdálenosti polovinu Vaší pozorovací vzdálenosti (v palcích). Takže pokud sedíte 120 palců (305 cm) od televize, pak byste měli mít 60 palcovou televizi.

Je to však komplikovanější, pokud máte malý nebo neobvyklý tvar pokoje. Někdy prostě potřebujete něco menšího nebo naopak většího, bez ohledu na to, jak daleko od televize sedíte.

Nešťastnou realitou je, že mnoho televizních značek má tendenci upřednostňovat své větší sady pro své nejpokrokovější technologie, než přidáním těchto funkcí do menších verzí. DObrým příkladem jsou televize OLED (k nimž se dostaneme v následující části). Momentálně nejsou k dispozici v jakékoliv velikosti menší než 55 palců – i když existujou nějaké náznaky, že by se to mohlo v budoucnu změnit.

OLED, LCD nebo QLED?

lcd qled

OLED

Jedním z největších rozhodnutí, které musíte učinit, je vybrat si typ panelu. V těchto dnech je Vaše volba v zásadě mezi OLED a LCD. Plazmové televize nejsou na trhu dlouho a MicroLED sety nebudou po mnoho let široce dostupné.

OLED je obecně považován za nejvýhodnější z těchto dvou technologií, v neposlední řadě proto, že ve většině případů je to mnohem dražší. Protože nemá podsvícení, tak je každý pixel schopen vydat vlastní světlo nebo být vypnutý. To dává OLED displeji opravdu tmavé černé úrovně, což poskytuje skvělý pocit hloubky. Kromě toho jsou pozorovací úhly na TV OLED vynikající.

Další výhodou je to, že v podstatě každý model na trhu, bez ohledu na výrobce, používá stejné panely od LG Display. To znamená, že kvalita obrazu je trvale dobrá bez ohledu na to, kterou OLED televizi od výrobce si kupujete. Kvalita obrazu není samozřejmě totožná, ale pokud pojmy jako „tónové mapování“ a manipulace s pohybem“ pro Vás nic neznamenají, je pravděpodobné, že se o rozdíly příliš nestaráte.

Ale nejsou dokonalé. OLED nemohou být tak jasné jako LCD, takže v jasných místnostech mohou trpět na odrazy. Pravděpodobně jste slyšeli i o problému zvaném „vypalování“, což je situace, kdy se obraz zobrazený na OLED televizoru po dlouhou dobu může v televizi trvale „leptat“. Nejnovější zpráva společnosti Rtings však uvádí, že by to neměl být problém pro většinu lidí, pokud nesledují hodně podobného obsahu. Například kanál, který má vždy stejné logo na stejném místě obrazovky.

LCD

Převážná většina televizí na současném trhu jsou LCD. Kvalita se u těchto televizí LCD liší o mnohem více a existují i různé typy. Pokud jde o LCD televize, výrobci mají tendenci používat panely IPS nebo VA. IPS panely mají lepší pozorovací úhly a VA panel mají lepší kontrast.

Někdy můžete LCD televize vidět označené jako LED, ale v tomto okamžiku jsou oba termíny vzájemně zaměnitelné. Televize LED pouze znamená, že používá řadu LED světel jako podsvícení pro osvětlení své vrstvy LCD, u některých modelu dokáže ztlumit část obrazu, aby se dosáhlo lepšího kontrastu mezi světelnými a tmavými oblastmi. Tato funkce je zvlášť důležitá pro HDR (ke kterému se dostaneme za chvíli). Přímé LED podsvícení jsou lepší než televize s podsvíceným okrajem a čím více „stmívacích zón“ (dimming zones) mají, tím lépe. Například televize Sony Z9D má více než 600 těchto zón stmívání, ale je mnohem běžnější vidět televize se stovkou nebo méně. Obecně platí, že vše nad 50 je dobré.

QLED

Nakonec zde existují ještě QLED TV, které mají tendenci být srovnatelné s OLED TB. Jedná se v zásadě o LCD televize s podsvícením, ale na produkci svých pixelů se spoléhají na kvantové tečky, což podle tvrzení výrobce Samsung znamená, že obraz je jasnější a vykazuje živější barvy. Nemůže dosáhnout stejné úrovně černé jako televize OLED, ale televize QLED vynikají v jasných obývacích pokojích kvůli zvýšenému množství světla, které jsou schopny potlačit. Stejně jako společnost LG vyrábí panely OLED, společnost Samsung vyrábí tyto panely a prodává je dalším výrobcům televzí, aby je použila.

Nebudeme tvrdit, že OLED nebo QLED jsou lepší prémiovou technologií, oba mají své silné a slabé stránky. Televize LCD jsou také úžasné, ale liší se mnohem více v závislosti na typu panelu a typu podsvícení, které používají.

Jaký operační systém?

televize
Samsung TV funguje na systému Tizen

V dnešní době je téměř každá televize chytrá televize. Mezi operačními systémy jednotlivých televizí a aplikace, které jsou pro ně k dispozici, však existuje mnoho rozdílů. Televize Sony provozují Android, Samsung používá Tizen, LG má webOS a někde můžeme najít třeba i operační systém Amazon Fire TV.

Máte na výběr z mnoha možností. Jedna z věcí je ale ta, že žádný z těchto OS není špatný.

Které televizní funkce opravdu potřebujete?

4 velké určující faktory moderních televizí jsou rozlišení, velikost, typy panelů a operační systémy. Při procházení televizních informací však narazíte na řadu dalších pojmů. V následující části se pokusíme vysvětlit nejdůležitější z nich a také naznačit, kterým byste měli věnovat pozornost a které lze bezpečně ignorovat.

HDR

HDR (High Dynamic Range) je funkce, která přišla přibližně ve stejnou dobu jako televize 4K. Televize HDR jsou v podstatě schopné zobrazovat širší škálu jasů ve srovnání s televizemi SDR (Standart Dynamic Range), od tmavších černých po jasnější bílé.

Pro nejlepší zážitek z HDR budete potřebovat televizi HDR. Obsah HDR najdete ve většině streamovacích služeb, včetně Netflix a Amazon Prime Video.

Dejte si pozor na několik různých formátů HDR. Výchozí hodnota je HDR10, což je minimum, které byste měli zvolit. HLG (Hybrid Log-Gamma) je také důležitý, pokud chcete svoji televizi zajistit do budoucna. Jedná se o formát, ve kterém bude obsah HDR vysílán vzduchem.

Dolby Vision nebo HDR10+

Dolby Vision a HDR10+ jsou pokročilejší standarty HDR. Přidávají podporu pro něco, co se nazývá „dynamická metadata“, z čehož mají prospěch všechny filmy nebo televizní pořady, které obsahují velmi jasné nebo tmavé scény. Dolby Vision je mnohem běžnější z těchto dvou.

Vzhledem k nedostatku obsahu HDR10+ si však v tuto chvíli nemyslíme, že by to mělo být na začátku priorit.

Pokud hledáte obsah Dolby Vision, najdete toho spustu na Netflixu, Amazonu Prime nebo Apple TV+. Obsah formátu HDR10+ se prozatím nachází převážně na Amazonu. Oba formáty lze také nalézt na discích Ultra HD Blu-ray, ale Dolby Vision je tam mnohem běžnější.

Špatnou zprávou je, že kvalita HDR televizí může být obtížně kvalifikovatelná. Nejlepší televize HDR dokážou být opravdu jasné a mohou produkovat opravdu tmavě černé úrovně.

HDMI

V posledním desetiletí byl HDMI jediným konektorem, který potřebujete na zadní straně televize. Ale jak se rozlišení obrazovky zvyšuje a vyvíjejí se nové funkce, bylo vyvinuto i mnoho nových verzí HDMI.

Pokud kupujete televizi 4K, většina z nich má port HDMI 2.0. Toto je verze HDMI, kterou většina příslušenství v současné době používá. Dokáže spustit obsah 4K rychlostí 60 snímků za sekundu a většina lidí je s tímto spokojena.

Pokud chcete, aby Vaše televize byla dobrá i do budoucna nebo plánujete hrát na televizi hry, tak Vám doporučujeme HDMI 2.1. Tento standart má spoustu nových funkcí, včetně podpory VRR technologie, která snižuje roztržení obrazovky při hraní her. V dnešní době zatím není tak důležité, protože jediným spotřebitelským zařízením, které jej využívá, je Xbox One X. Ale s novou generací konzolí se to může brzy rychle změnit.

Zvuk

televize
Externí zvukový panel je vždy lepší, než vestavěný zvuk televize.

Zvuk je aspektem televizí, o kterém se příliš nediskutuje. Většina modernách televizí je na tom hrozně. Pokud si totiž nekoupíte televizi se zabudovaným panelem nebo reproduktorem směřujícím dopředu, tak bude pravděpodobně skrytý a zvuk půjde ze zadní části televize.

Zvukové panely na mderní televize můžete připojit přes HDMI pomocí tzv. Zvukového zpětného kanálu (HDMI-ARC).

Takže pokud Vám záleží na zvuku, tak si nejlépe kupte nějakou televizi s reproduktorem směřujícím dopředu nebo se ujistěte, že má port HDMI-ARC pro extérní reproduktor.

Měl bych si koupit zakřivenou televizi?

zakřivená televize

Určitě ne. Jo a když jsme u toho, neobtěžujte se kupovat ani 3D televizi. Většina výrobců přestala obě z nich vyrábět před několika lety.

Jakou mám očekávat cenu?

Cena není snadná odpověď. Pokud chcete televizi špičkové kvality, pak je začáteční cena okolo 25 000 Kč.

Pokud chcete něco levného pod 10 000 Kč, určitě se věnujte specifikacím.

Pokud chcete ušetřit nějaké peníze, můžete si koupit o něco starší televizi. Televize HDR 4K jsou již několik let standartem a pokud nepotřebujete funkce jako HDMI 2.1, tak je toto pro Vás skvělou volbou.

Seznam nových TV roku 2019!

PRO NÁROČNÉ

75″ Sony Bravia KD-75XG8596

ZLATÁ STŘEDNÍ CESTA

55″ LG OLED55B9PLA

LIDOVKA

43″ Samsung UE43RU7092

Comment here