NovinkyTechnologie

Vědci našli způsob, jak měřit krevní tlak pomocí selfie videa

Krevní tlak

V blízké budoucnosti možná nebudete muset jít k lékaři, abyste si určili krevní tlak. Vědci přišli na způsob, jak jej přesně změřit pomocí fotoaparátu telefonu.

Jak tato technologie funguje?

Podle studie vědců v Kanadě a Číně, selfie video může být pro zjištění krevního tlaku vše, co potřebujete. Vývojový psycholog z University of Toronto Kang Lee a jeho postdoktorský výzkumný pracovník Paul Zheng vyvinuli technologii zvanou transdermální optické zobrazování (TOI – Transdermal Otical Imaging). Funguje tak, že se bere v úvahu skutečnost, že naše pleťová pokožka je průsvitná. Optické senzory na smartphonech mohou zachytit červené světlo odražené z hemoglobinu pod naší kůží, což umožňuje TOI vizualizovat a měřit změny v průtoku krve.

Vědci použili tuto technologii k analýze dvouminutových selfie videí 1 328 dospělých lidí, kteří byli zachyceni fotoaparátem iPhonu. Ve srovnání se standardními metodami stanovení krevního tlaku dokázali měřit tři typy krevního tlaku s přesností okolo 95 procent. TOI může také analyzovat tváře v předem nahraných videích.

Lee spoluzaložil společnost Nuralogix, pomocí které vydal aplikaci s názvem Anura. Princip této aplikace je velmi snadný. Pomocí Anury zaznamenáte 30-ti sekundové selfie video a aplikace Vám poté poskytne klidovou srdeční frekvenci a změří úroveň stresu. Nuralogix plánuje na podzim letošního roku uvolnit v Číně další verzi aplikace, která do směsi přidá měření krevního tlaku.

Pokud jde o ochranu soukromí, Lee říká, že aplikace nahrává výsledky analýzy do cloudu, nikoli však selfie videa ostatních lidí. Nuralogix plánuje nabídnout přístup k podrobnějším zdravotním údajům za měsíční poplatek. Tým nakonec doufá, že bude s touto technologií sledovat další zdravotní atributy, včetně hladiny glukózy v krvi, hemoglobinu a cholesterolu.Technologie však potřebuje další výzkum, aby byla přesnější, řekl Lee. Převážná většina účastníků studie byla východoasijského nebo evropského původu a nezahrnovala lidi s velmi tmavou nebo světlou pletí. Bude tedy ještě nějakou dobu trvat, než bude aplikace fungovat na 100%. Ale zdá se to jako velmi zajímávý vynález, který by mohl pomoct mnohým lidem.

Tato technologie by mohla pomoci lidem s rizikem problémů souvisejících s hypertenzí (vysoký tlak) nebo hypotenzí (nízký tlak). Mohli by totiž sledovat svůj krevní tlak bez potřeby specializovaného zařízení. Mohlo by to také pomoci lidem s omezeným přístupem ke zdravotní péči, jako jsou lidé, kteří žijí v odlehlých oblastech.

Comment here